Drugi START – kompetencje byłych wojskowych na nowej drodze w biznesie – unikalny program rekrutacyjny w firmie na przykładzie globalnej firmy z branży e-commerce

Case Study:

Według danych Departamentu Kadr MON co roku z mundurem żegna się około 4000 żołnierzy, którzy nie ukończyli jeszcze 50 roku życia (szacunki dla służb mundurowych mówią o 10 000 osób rocznie).  Ludzie, którzy kilkanaście-kilkadziesiąt lat spędzili w zhierarchizowanym środowisku praw, zasad, wartości i regulaminów, określających nawet długość kroku oraz rodzaj ubioru na każdą okazję, odznaczają się szczególnym „ładem i porządkiem” w postrzeganiu dynamiki funkcjonowania zespołów ludzkich. Oprócz naturalnych zdolności przywódczych dostrzegamy u nich zachowania wyuczone takie jak nastawienie na realizację celów czy działanie zgodne z procedurami. Przy braku instrukcji potrafią nawykowo podejmować decyzje zgodne z zamiarem przełożonego. Inne ich umiejętności istotne w środowisku biznesowym to kreatywność zdyscyplinowanie i planowanie działań w zróżnicowanych zespołach ludzkich. Nie każdy bowiem potrafi kierować zespołem, rozproszonym czy skupionym na małej powierzchni; podczas spotkań i narad firmowych czy działań w deficycie czasu, w stresie, zmęczeniu. Przewaga mundurowych nad cywilnymi kolegami polega na tym, że ci ostatni nie mają wielu okazji, by takie doświadczenia zdobyć. Służba wojskowa zaś w nie obfituje.

W przedstawionym Case Study opowiemy o doświadczeniach związanych z wdrażaniem w firmie AMAZON programu militarnego związanego z zatrudnianiem byłych wojskowych. Pokażemy także dobre praktyki i przykłady z firm i korporacji w USA, gdzie w czołówce firm przyjmujących byłych wojskowych są między innymi Lockheed Martin, Allen Hamilton, CACI, Home Depot, Wallmart, AT&T i wiele organizacji państwowych. Amazon równie chętnie zatrudnia w USA, a obecnie wdraża programy militarne także w Europie i w Polsce.

Łukasz Boguszewski

Prezes Fundacji Fundacja 2 Kariera

Logo_2Kariera_czarny
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.