Żołnierz – drugi START

Drugi START czyli były żołnierz na rynku pracy

 

Gdzie szukać kandydatów, którzy łączą specjalizację z umiejętnościami zarządczymi? Doświadczenie i chęć uczenia się? Czy ktoś, kto dowodził okrętem podwodnym może być idealnym kandydatem na menedżera w mojej firmie

Były żołnierz na rynku pracy? Jakie kompetencje posiadają byli wojskowi, byli żołnierze? Czym się wyróżniają? Jak firmy mogą wykorzystywać te kompetencje? A przede wszystkim jak wdrażać takie programy w firmie? Między innymi o tym rozmawiamy z Łukaszem Boguszewskim – Prezesem Fundacji 2 Kariera, który na HR Open Forum będzie opowiadał o programach militarnych w firmach na bazie doświadczeń firmy Amazon i innych globalnych marek. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i dołączenia do HR Open Forum!

 

Dołącz HR Open Forum i Case Study w drugim dniu konferencji o godz. 10:50  TUTAJ

ROZMOWA

Drugi START – czyli inne spojrzenie na rekrutację, kandydatów i potrzeby firm

Rozmowa z Łukaszem Boguszewskim, prezesem Fundacji 2Kariera

Prelegentem III HR Open Forum

Inga Safader-Powroźnik

Dzisiaj rozmawiamy z Łukaszem Boguszewskim, prezesem Fundacji 2 Kariera, który jest prelegentem w 2. dniu HR Open Forum i będzie mówił o drugim starcie byłych wojskowych. 

Łukasz, temat byłych wojskowych i ich ponownego wejścia na rynek pracy, to temat, którym główieni zajuje się prowadzona przez Ciebie Fundacja. Opowiedz trochę więcej o Waszej działalności.

Łukasz Boguszewski: Fundacja, którą założyliśmy z moim kolegą Arturem Goławskim, byłym oficerem Wojska Polskiego, z resztą ja też jestem byłym Oficerem, można powiedzieć emerytem – założyliśmy ponad rok temu taki projekt, który przekształcił się w Fundację.

Projekt, który ma na celu zaktywizowanie rynku pracy pod kątem zatrudnienia byłych żołnierzy.  To jest odpowiedź na to, co się wydarzyło w moim życiu. Ja zostałem zatrudniony przez jedną z największych firm branży e-commerce , która zajmuje się handlem, ale bardzo aktywnie wspiera zatrudnianie byłych żołnierzy. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ale jest też program dedykowany byłym żołnierzom tutaj w Polsce. 

Ja przystąpiłem do tego projektu “Military AMAZON”, bo pracuję w Amazonie , ponad 2,5 roku temu. Z sukcesem udaje mi się ten projekt realizować, w sensie samego programu “Military” w Amazonie. 

Dlaczego mam zatrudnić byłego żołnierza?

I.S.: Dopiero od niedawna mówi się o tak zwanym “drugim życiu zawodowym” byłych wojskowych, między innymi dzięki waszym działaniom. Co jest takiego ciekawego i dobrego w byłych wojskowych jako pracownikach? Czym oni się wyróżniają? 

Ł.B.: Wszystkim:) To jest dobre pytanie czym się wyróżniamy. To jest takie pytanie, które dostajemy bardzo często w Fundacji. Dlaczego ja mam zatrudnić byłego żołnierza? Czy jest w czymś lepszy, czy wyróżnia się pod kątem jakichś cech? Czy są jakieś benefity związane z tym faktem że był żołnierzem?

Odpowiedź nie jest taka zero-jedynkowa, jest to dość złożone, ale pokrótce postaram się to przedstawić. 

Główny powód, dla którego warto zainteresować się byłym żołnierzem jest taki, że jest to osoba, która ma poświadczenie bezpieczeństwa. Druga rzecz, to są unikalne kompetencje jakie mają byli żołnierze, które nabywają w trakcie służby wojskowej. 

My mówimy o grupie docelowej, czyli byłych żołnierzach, którzy służyli 15-20 lat. To są osoby, które mają już ukształtowaną pewną wizję siebie, wiedzą co chcą zrobić, są dojrzali emocjonalnie, nie “skaczą” z jednej pracy do innej. To są osoby, które utrzymują dane stanowisko przez długi czas. Potrafią się uczyć i mają bardzo dużo umiejętności miękkich, które dzisiaj na rynku są trudne do znalezienia, a na pewno nieoczywiste. 

Żołnierz – naturalny lider

Był taki okres specjalizacji na rynku. Mieliśmy bardzo dużo specjalistów IT, marketingu, osób, które się znały na logistyce itd. Ale gdybyśmy zapytali o takich managerów , czyli osób, które zarządzają zespołami, to okazuje się, że nikt ich nie szkoli. Mamy jakąś teorię na studiach, ale właściwie nie ma miejsca praktyki. 

Gdybyśmy chcieli zatrudnić kogoś na takie pierwsze stanowisko managerskie, to się okazuje, że wcale takiego dużego wyboru nie mamy, natomiast mamy bardzo dobrych specjalistów. 

Co się okazuje – żołnierz to jest naturalny lider, przywódca . Osoba, która od pierwszego dnia swojej służby zarządza zespołami.  To jest kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. 

Trzecia rzecz jest taka, że żołnierze z racji funkcji jakie pełnią , zajmują się obsługą bardzo skomplikowanych systemów uzbrojenia. Przez to łatwiej jest im wejść w taki świat, powiedziałbym, mechatroniczny, świat związany z mechaniką, inżynierią, bo to jest taki nasz chleb powszedni. 

Żołnierz – różnorodność specjalizacji

Następna rzecz, która jest ciekawa, to jest liczba specjalizacji jakie mamy w wojsku. Czyli jeżeli mamy pracodawcę, który chciałby się zainteresować tą grupą społeczną, to nie dość, że obszar jego zainteresowania to jest cała Polska, czyli mamy do czynienia z dużym rynkiem kandydatów, których on może zatrudnić.  Ważne dla sieci handlowych czy produkcyjnych. Druga rzecz jest taka, że tych specjalności jest bardzo dużo. Mamy na przykład kucharzy, ale także osoby, które dowodziły okrętami podwodnymi. 

Ta różnorodność specjalizacji powoduje, że ta grupa społeczna staje się atrakcyjna. 

To jest też trochę tak, że do tej pory był taki mit “emeryta żołnierza”, czyli osoby, która przeszła na wojskową emeryturę i chodzi na grzyby czy łowi ryby, czy poluje:) A de facto, to są osoby pomiędzy 35 a 45 rokiem życia, które chcą być dalej aktywne zawodowo. Mają równocześnie taki szklany sufit – czyli odchodzą z wojska, policji, czy straży pożarnej. Mają wysokie stanowiska, niejednokrotnie pełnili ważne funkcje w tych instytucjach i znajdują się na cywilnym rynku pracy i okazuje się, że nikt ich nie chce zatrudnić, bo wydaje się, że nie mają żadnego doświadczenia. 

Żołnierz – kompetencje społeczne, kwalifikacje, zdolność do adaptacji

Fundacja chce to zmienić, pokazać pracodawcom, że jest taka grupa społeczna , że warto się nad nią zastanowić. Że jest to grupa społeczna, która ma wysokie kwalifikacje, dużo kompetencji miękkich, wysokie zdolności do adaptacji i nauki, podejmowania decyzji, pracy w zmiennym środowisku, pracy pod dużymi ryzykami. 

Reasumując – Fundacja + byli żołnierze + pracodawcy – wydaje się to takie takie bardzo naturalne połączenie  i coś czego jeszcze w Polsce nie ma. Jesteśmy pierwsi. Wiemy, że teraz zaczyna się już “budzić” trochę takich projektów z tym związanych, więc mamy nadzieję, że takim efektem kuli śnieżnej uda nam się pobudzić pracodawców i będzie tych projektów wojskowych więcej i więcej. 

I.S.: Z tego co mówisz teraz i rozmawialiśmy wcześniej globalne marki dostrzegają tą niszę. Case o którym będziesz mówił na HR Open Forum jest na bazie Twoich doświadczeń z programu militarnego w Amazonie. Powiedz, dlaczego warto posłuchać tego Caseu, o czym to będzie? 

Ł.B.: Chciałbym przede wszystkim przedstawić pracodawcy, który byłby zainteresowany zatrudnieniem takiej osoby jakie są bariery takiego projektu. Z czym musi się liczyć. Jakie są benefity, korzyści, a jakie ryzyka, które musi skalkulować. Bo jak w każdym projekcie nie jest tak, że nie ma ryzyk, one się pojawiają i trzeba być ich świadomym. 

Bo żołnierz…

Jeżeli ktoś jest zainteresowany pozyskaniem dzisiaj z rynku cywilnego byłych mundurowych do swojej firmy, stworzeniem kompleksowego programu, zauważeniem tej grupy społecznej  stworzeniem czegoś co jest społecznie odpowiedzialne, co daje pewną wartość dla społeczeństwa, to uważam, że to moje wystąpienie będzie bardzo wartościowe. 

Ono będzie również ciekawe dla słuchaczy z tego względu, że często firmy nie rozumieją istoty tego – dlaczego akurat żołnierz? To są cytaty: “Ja kiedyś pracowałem z żołnierzem, on się nie nadaje, odstaje od innych itd”. Ja bym chciał pokazać takie benefity również długoterminowe dla firm, a również korzyści związane z tym co taka osoba wniesie do danej organizacji. Na pewno dojrzałość, stabilność i bezpieczeństwo z punktu widzenia zatrudnienia takiego pracownika. 

Zapraszam, nie będę zdradzał wszystkich szczegółów o czym będę mówił, ale powiem tak: Starajmy się kopiować, aplikować bardzo dobre wzorce do swoich organizacji , ulepszać je, tworzyć coraz lepszą jakość. 

Motywacja i zaangażowanie

I.S: Łukasz, jeszcze w nawiązaniu do tematu przewodniego konferencji “Zaangażowani na nowo. Człowiek i organizacja” . Jak jest z zaangażowaniem byłych żołnierzy? 

Ł.B.: To jest bardzo ciekawy temat. To jest zupełnie inny poziom motywacji niż u innych managerów jak zauważam.  Przede wszystkim – wysoki poziom ambicji. Byli mundurowi  chcą się zrealizować. Chcą sobie jeszcze udowodnić, że byłem w wojsku, dałem ojczyźnie od siebie dużo, ale pokażę Wam, że potrafię więcej i więcej. nie chcę być taką osobą, która bierze tylko benefit w postaci emerytury, ale chcę jeszcze płacić podatki . To jest taka motywacja zbudowana na ambicji i rozwoju. 

Kolejna ciekawa rzecz – motywacja i zaangażowanie byłego mundurowego jest związana z chęcią samej nauki. To jest osoba, która uczy się zawodu od początku – nowej pracy, drugiej kariery.  Jakbyśmy patrzyli na krzywą uczenia, to ten poziom zaangażowania przy tych wszystkich procesach nauki w tym pierwszym etapie jest największy. 

Więc jezeli damy szansę takiej osobie, aby na początku weszła w procesy, nauczyła się czegoś nowego i przekazała to zdrowe zaangażowanie i entuzjazm innym pracownikom to jest kolejna wartość dla organizacji. 

Inga: Łukasz, bardzo Ci dziękuję za inspirującą rozmowę i do zobaczenia na HR Open Forum. 

Łukasz: Ja również zapraszam na Forum. Mam nadzieję na ciekawe rozmowy i dyskusje i zapraszam na mój Case!:)

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.